Idú výťahy stále s dobou?
Ako sa v priebehu storočí posúva výťahová technika, aké inovácie priniesla súčasná doba a ako to bolo v minulosti ?
Pradedkovia dnešného klasického výťahu boli zväčša poháňané silou, či už tou ľudskou, či zvieracou. Ani by ste neverili, že ľudia si život takýmto spôsobom uľahčovali už v 3. st. pred naším letopočtom. Učenec Archimedes prišiel s vynálezom prvého výťahu. Kabína visela na lane a do výšky ju dvíhal ručný kolovrátok. O tom, že výťahy boli v minulosti ozaj výsadou kráľovského dvora nás presvedčí Francúzsko. Ľudovít XIV. nebol veľkým fanúšikom schodov a jeho výťah, tzv. „lietajúca stolička“ bol prvým s patentom využitia protiváhy, ktorá vyvažovala konštrukciu kabíny.
Minulosť je žriedlom skvelých nápadov, pozrime sa však na éru novších výťahov.
Poznáte Elisha Otisa? Ako prvý uviedol na scénu v roku 1853 bezpečný výťah s využitím lana, kladky a závažia. Už vtedy mal podobu dnešného výťahu. Obsahoval bezpečnostné zariadenie, tzv. zachytávače, ktoré v prípade pretrhnutia lana kabínu bezpečne zabrzdili. Bol nainštalovaný v New Yorku a obsluhoval päť poschodí. Rýchlosť 0,2 m/s bola na tú dobu prevratnou.
Skok do súčasnosti
Dnes sa výťahy vyrábajú pod prísnou kontrolou. Osobné výťahy musia zodpovedať normám STN – resp. ISO, ktoré sa zaoberajú ich konštrukciou, montážou a servisom. Výťahy taktiež samozrejme musia podliehať pravidelným povinným revíziám.
Pokrok sa nedá zastaviť. V priebehu 20. st. sa na pohon výťahov začali používať jednosmerné pohony. Výťahy tejto konštrukcie poskytovali plynulý rozbeh a dojazd aj pri vysokých premávkových rýchlostiach. K modernizácii výťahov však nedochádzala v dnešnej dobe len pri novostavbách, ale aj pri rekonštrukciách starších budov a panelákov. Už dávno nie je modernizácia výťahov závislá len od dizajnu. Dnes sú bežné technické novinky, moderné pohony či ultazvukové snímanie polohy kabíny.