Nemusíte byť klaustrofobik, aby ste nechceli cestovať výťahom. Výťahy sú pre nás život, preto nás sa to netýka. Vo výťahoch sa však môže stať naozaj čokoľvek, akurát, že každú z týchto udalostí treba brať s chladnou hlavou. Moderné výťahy sú robustnejšie a pôsobia kvalitnejšie, preto aj pocit z cestovania je bezpečnejší. V dnešnom článku sme pre vás vypísali zopár príhod – k akým nehodám sme už boli privolaní a čomu je lepšie sa vyhnúť.
Servis výťahov vyžaduje profesionálny zásah
Panelákové výťahy, zvnútra potiahnuté drevenou lepenkou... Toto dobre poznáme! Pred 20 rokmi sme zažili situáciu, akú nechcete zažiť. Nestala sa našťastie nám, ale istému servisnému technikovi, ktorý bol privolaný k nefunkčnému výťahu. Keď prišiel, privolaním si umiestnil výťah zhruba do stredu celého obytného domu. Musel sa totiž postaviť na samotnú strechu kabíny tak, aby dočiahol na protiváhu. Aj laik tuší, že výťah má dve laná – na kabíne a na protiváhe. Aj laik by teda mal tušiť, že keď na kabíne povolím lano A, mal by som to isté lano povoliť aj na protiváhe. Lenže technik na protiváhe povolil lano B. A vznikol problém! Kabína totiž zostala stáť na zachytávači a protiváha jednoducho spadla. Firme tak vznikol namiesto nákladu 1000,- korún náklad vo výške až 5000,- korún. Našťastie, nikomu sa nič nestalo – pod závažím nikto nebol. Niekedy sa naozaj oplatí všetko si vopred premyslieť, než niečo spravím. U nás máte istotu.
Uloženie nákladu do výťahu je niekedy umenie
Alebo raz sa nám stalo, že nás privolali k nákladnému výťahu s nosnosťou až 2000 kg. Chalani nakladači výťah naložili do plnky materiálom. Náklad však uložili takým spôsobom, že po štarte výťahu sa kabína vzpriečila. A to tak nešťastne, že spínače, ktoré detekujú uvoľnené lano, sa nezopli a výťah tak šiel stále hore. Motoru ostal impulz, aby stále bežal. Výsledkom bolo, že vytiahol protiváhu, ktorá sa nachádza úplne hore. Napokon sa motor vytrhol. Ponaučenie: náklad treba dobre uložiť!
Spodná voda vo výťahu
Príbeh bratislavského výťahu... Bratislava leží na veľkej vode, a to niekedy môže spôsobiť veľa „srandy“. Keď sa k tomu pridá aj dážď, môže to znamenať problém... Raz jeden obyvateľ domu cestoval výťahom zhora dole. Pomaly prichádzal do suterénu, keď začala vo výťahu stúpať hladina vody. On nevedel, koľko jej tam je a kedy sa to zastaví. Viete si predstaviť horší pocit, ako keď neviete, či vystúpite živí a zdraví?